Amerika’ yı bilmeyenimiz yoktur. 4 Temmuz 1776 bağımsızlık bildirgesi ile doğan Amerika Birleşik Devletleri ekonomik, siyasi, askeri gücü ile bir süpergüç olarak tanınmaktadır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile komşudur. Birleşik Devlet ismini, 50 eyaletin birleşmesinden almaktadır. Her eyalette yürütme kuvvetinin başında bir vali vardır. Eyalet hükûmetleri düzeni koruma, çocuk ve gençlerin eğitimi, yol inşaatı gibi işlere bakar. Federal hükûmet; millî, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren meselelerle uğraşır. Vatandaşların günlük hayatını etkileyen kanunlar, şehir ve kasabalardaki polis teşkilatı tarafından uygulanır. 

Yaklaşık 330 milyon nüfusu ile, pek çok farklı etnik kimlikten vatandaşa ev sahipliği yapan ABD, dünyanın en çok göç alan ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi, oldukça gelişmiş bir karma ekonomidir. Teknolojik açıdan dünyadaki en güçlü ekonomiye sahiptir ve şirketleri teknolojik ilerlemelerde ön sıralarda yer almaktadır. Ekim 2019, İşçi İstatistikleri Bürosu raporlarına göre işsizlik %3.6 düzeyinde seyir etmektedir.

Eğitim açısından da son derece gelişmiş olan ABD; California Institute of Technology, Stanford, Harvard gibi uluslararası statüleri son derece yüksek üniversitelere sahiptir. İş ve eğitim olanakları nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinden beyin göçü almaktadır.

Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.